Další rok končí. Je čas uzavírání, rekapitulací, bilancování. Jaký byl ten Váš uplynulý rok? Zvládli jste všechno, co jste si loni 1. ledna předsevzali? Povedlo se Vám prožít rok 24 v pohodě, radosti a zdraví? Nebo se už těšíte, že další rok bude snad po všech stránkách lepší? Ať tak či onak, doporučujeme dávat si do nového roku spíše malé, každodenní závazky, které se snadno plní. Co třeba zařídit, abyste si ve své oblíbené kávičce vychutnali o kousek lepší mléčnou pěnu! My Vám s tím samozřejmě rádi pomůžeme.
Vaše milovaná pěna z mléka vzniká tím, že se do tekutiny dostanou bublinky vzduchu. Můžete je do svého kávového nápoje vehnat hned několika způsoby. Pokud toužíte po opravdu dokonalé pěně na svém cappuccinu, latté nebo třeba flat white kávě - co bude přesně jako ta z Vaší naší oblíbené kavárny - rozhodně nestačí vzít krabici mléka z lednice a dolít šálek espressa po okraj. Ono studené mléko kávu sice zchladí, ale toť vše. Ohřáté mléko se oproti tomu dobře šlehá plus taky lépe chutná.
Vskutku jednoduché to máte, patříte-li mezi majitele kvalitního kávovaru. U nás seženete jedinečnou značku Sage, jejíž modely Barista Touch nebo Oracle Touch se pyšní automatickými anebo manuálními tryskami na zpěňování mléka. Vytvořit pěnu s nimi zvládnete snadno. Při tomto postupu je vždy stěžejní čistota trysek a jejich pravidelná údržba. Dále potřebujete jen vhodnou konvičku o objemu alespoň 350 ml, ve které mléko šleháte. U této varianty přípravy volte mléko studené, které se horkou párou z trysky zároveň ohřívá a rovnoměrně prošlehá. Jinak samozřejmě platí, jako vždy a všude, že šlehání pěny je o praxi. Prvních pár pokusů je tréninkových, takže to tak prostě berte. Neboť teprve cvičení dělá mistra.
Povíme si taktéž něco o objemu mléka. Rozhodně se Vám nevyplatí šlehat mléka jen tak po dně, prostě mléčný shot do kávy zkrátka neuděláte. Vezměte si alespoň deci a půl až dvě a použijte mléko, pokud možno, kvalitní. Čím více bílkoviny v něm bude, tím lepší bude i výsledná pěna. Takže čerstvé plnotučné vede. Samozřejmě lze našlehat i rostlinné alternativy mléka (sójové, mandlové aj.), přičemž vše děláte stejně jako u mléka živočišného.
Kromě použití kávovaru dále najdeme metod přípravy mléčné pěny vícero: kreativní, jednoduché i efektivní. Dostatečně punkový postup je vzít teplé mléko, vlít jej do French pressu a pumpováním našlehat. Jde to, ale máknete si. Možná jste už také zkoušeli spirálkový napěňovač mléka na baterky. Teplé mléko s jeho pomocí šleháte v nerezové konvičce či jiné vhodné nádobě. Prošlehaná směs obvykle není homogenní, a proto je dobré poklepáním bubliny mírně srazit a pomocí stěny konvičky je s mlékem promíchat. Výsledky bývávají různého druhu, více či méně povedené.
Pokud ovšem máte rádi opravdu hodně pěny, poohlédněte se rozhodně po elektrickém pěniči mléka. Do něj mléko neohříváte, udělá to sám za Vás. Je sice dražší na pořízení, ale jeho snadná obsluha i výsledky Vás budou bavit. Jestliže tedy z jakéhokoli důvodu nevlastníte dokonalý pákový kávovar s tryskou, ale do experimentálních metod se Vám pouštět nechce, sáhněte po automatickém pěniči mléka, který též naleznete na Johnnyho e-shopu. Na modelu Sage BMF600 nastavíte teplotu od 40-80° C, a dokonce i možnost studeného míchání vhodnou do horkých letních dnů, které nám rok 2025 bezpochyby přinese.
My všichni z moravskokrumlovské pražírny Vám od srdce vinšujeme, ať se v tom nadcházejícím roce máte tak, jak si sami přejete. Prožijte nadcházející rok ve zdraví, radosti a lásce. Láska je ten hlavní důvod samotné existence, což odtuší i hrdinové románu Pěna dní. A lásku ke kávě, tu lze pořád vylepšovat – například luxusní mléčnou pěnou. Děkujeme za Vaši přízeň a těšíme se nad šálkem kávičky z Johnnyho pražírny na viděnou i v příštím roce!